GGMC (24).png
global music genius.png

Global Genius Music Competition
RESULTS - Autumn Season, 2021

Download E-certificates



   GRAND PRIX - Global Genius                   

Lieto Quartet - String Quartet




   Season Top 1                                          

Carol Huang - violin




   Concerto                                                 

GOLD PRIZE

Carol Huang - violin / Xinyi Huang* - piano

SILVER PRIZE

William Richard - piano

BRONZE PRIZE

Elda Lombardo - cello




   Chamber Music                                        

GOLD PRIZE

Lieto Quartet - String Quartet

Kanthida Panjapaphawin & Apichaya Prayoonphokanan - piano four hands

Anan Comekongsatya & Kanthida Panjapaphawin & Nattapat Pitaklertkun & Thitiworada Phoemthaweesuk & Apichaya Prayoonphokanan - 4 violins & 1 piano

SILVER PRIZE

Jiratchaya Tangsantikul & Sipacha Wongsariyawanich - piano four hands

BRONZE PRIZE

The Uranio Trio - flute, piano and cello

Lorenzo De Noia & Elettra Mula - piano four hands



   Baroque                                                 

GOLD PRIZE

Phoebe Papandrea - piano

SILVER PRIZE

Yuhuan Wang - piano

BRONZE PRIZE

Agostino Tripi - clarinet



   Modern                                                   

GOLD PRIZE

I-Shan Lu / Wai Ping Alice Yip / Kaia ROSS / Youlin Tang - piano

Lu Li - violin

SILVER PRIZE

Jimmie Durham / Ming-Rui THIA - piano

Ming-Rui THIA - violin

BRONZE PRIZE

Giuliano Barbara - viola

Veronica Devoto - piano



    Sonata                                                   

GOLD PRIZE

Barbara Perzyńska* / Xueting Wei / Xiaoyu Bao / Anabelle Lin - piano

SILVER PRIZE

Xingchen Lin - piano

BRONZE PRIZE

Wai Ping Alice Yip - piano



    Romantic                                               

GOLD PRIZE

Mehana Ellis* / Hayoung Noh / Howl Maciuca / Yuhuan Wang / Xingchen Lin - piano

Carol Huang - violin

SILVER PRIZE

Lucas Yuan - piano

BRONZE PRIZE

Anabelle Lin / Oliver Cohen - piano

Ilario Poma - violin



    Classical                                               

GOLD PRIZE

Raymond Jiang / Oliver Zheng / Lucas Yuan - piano

SILVER PRIZE

Wai Ping Alice - piano

BRONZE PRIZE

Angela Saccoccio - violin



    Creative Videos                                   



    Age 22+                                               

GOLD PRIZE

Matthew Kodsi - piano

SILVER PRIZE

Smeralda Nunnari - piano

BRONZE PRIZE

Wuqian Yang / Mikaela Ng - piano

Jessica Morgan - violin

GOLD PRIZE

Anna Castellari - harp / Beliz Güney - cello

Maria Simona Fruscella - organ / Zhiming Liu - saxophone

Kristian Cvetkovic / Eunhyang Choi / Myeongji Choi / Mari Yoda - piano

SILVER PRIZE

Ruizhe Zhong / Wai Ping Alice Yip - piano

Crocefissa Pirani - violin

BRONZE PRIZE

Morgana Gaetano - piano

Kai Liu - flute



    Age 18-21                                            

GOLD PRIZE

Lukasz Nowak - marimba

Davi Emerick / Zhiyu Wang / Haiyi Zhang - piano

SILVER PRIZE

Songphoom Kumsang - viola

JIA XUAN YEE - piano

BRONZE PRIZE

Mosè Fenech - violin

Alexander Roncali - guitar



    Age 15-17                                            

GOLD PRIZE

Alina Kober* / Mehana Ellis / Hoang Nhi Quach - piano

Wojciech Dolipski - vibraphon

Efe Ogul Cakal - cello

SILVER PRIZE

Zejun Li / Burani Amorwetsunti / Kaia ROSS - piano

BRONZE PRIZE

Kate Carpenter / Emma Di Pascoli - violin / Aiding Ma - piano



    Age 13-14                                            

GOLD PRIZE

Nisan Aysever - cello / Carol Huang - violin

Phoebe Papandrea* / Cristina Alberta Badea / Napachanok Charoenchitt* / Bridget Su / Elijah Tan En Hao* / Trang Linh Le* - piano

SILVER PRIZE

Dora Oral - cello / Nattapat Pitaklertkun - violin

Tina Zhang / Anabelle Lin - piano

BRONZE PRIZE

Nannapat Rungcharoen - piano

Keiran Bernard / Liu Xiao - cello



    Age 11-12                                            

GOLD PRIZE

Antonina Wieczorek - harp

Kaya Ercan / Philip Jeong - cello

Celina Hoeferlin* - flute

Maciej Borecki - marimba

Oliver Zak* - vibraphone

Anan Comekongsatya - violin

Andromache Dorothea Kammenos / Era Kume / Ariya Kittikanjanakul / Kanthida Panjapaphawin / Donovan To / Celina Hoeferlin / Andrew Xiao - piano

 

SILVER PRIZE

Xingchen Lin / TAT KAI ZHENG / Ayaka Chiba - piano

Kun Wei (Justin) Chung - flute

BRONZE PRIZE

Aria Walker / Kyoungsun Lim - piano



    Age 9-10                                              

GOLD PRIZE

Jesse Kim / Aaliyah Higashimori / Szymon Zajączkowski / William Yan - violin

Pakawat Poldetch - Classical Guitar

Leem Jia En - Guzheng

Tiya Uthaisang / Angeliki Vassiliki Tsiantzi-Mante / Howl Maciuca* / Ming-Rui THIA / Ruolan Hao* / RIKUMA NAKAI / Brandon Jonnathan Darren Kusuma / Zhongshu Chen* - piano

SILVER PRIZE

Calvin To - cello

Ming-Rui THIA - violin

YANXI CAI / Eddie Ma / Natnicha Rungcharoen / Phaenapat Phitakrakwong / Evelyn Ho / Erik Byurkland / Toni Louise Caguioa / Oliver Cohen / Xuran Feng / Yanshuo Liu - piano 

BRONZE PRIZE

Sipacha Wongsariyawanich / Patrizju De Pares / Zibo Wang - piano

Goffredo Rella / Isaac Gauci - violin



    Age 7-8                                                

GOLD PRIZE

Maddox Marsollek / Raymond Jiang* / Lucas Yuan - piano

Ming-Yan THIA / Yuet Lam Emma Poon* - violin

SILVER PRIZE

Yi Rui Emily Tan - violin

Yi Rui Emily Tan* / Chun Yu Lai / Cheuk Ying Luanna Chiu / NAKHUN PRUKSANANONT / Alex Dou / Dennis Wu / Victoria Cui - piano

BRONZE PRIZE

Nakan Laorakpongse / Teobaldo Lucian - piano

Lewis Fleri / Zihua Li - violin



    Age 4-6                                                

GOLD PRIZE

Hannah Wu - cello

Ananda María Domínguez Kesselman* - flute

Erika Otsuna / Miles Marsollek - violin

Anna Martirosian / Elfie Tong / Yuhee Maenosono Lee / LIEN-JIE LEE - piano

SILVER PRIZE

NAPHAT PRUKSANANONT / Irene Gao / Xiyao Wang / Nathasia Djong / Kant Chantasoontorm / Queena Yuan / Bridget Chung - piano

Pui Lam NG - violin

BRONZE PRIZE

Jamie Fantino / Étienne Clair - violin

Eugène Durand / Severino Di Michele / Alexander Xin - piano



 Special Prizes                                            

Excellent Musicality

Raymond Jiang / Ruolan Hao / Trang Linh Le / Phoebe Papandrea / Alina Kober / Mehana Ellis / Barbara Perzyńska / Yi Rui Emily Tan

Excellent Stage presentation

Yuet Lam Emma Poon / Oliver Zak / Napachanok Charoenchitt / xinyi Huang / Ananda María Domínguez Kesselman

Excellent Technique

Howl Maciuca / Elijah Tan En Hao / Zhongshu Chen / Celina Hoeferlin

Download E-certificates